Ribonlar Hakkıda.

20 farklı çeşitte barkod yazıcı ve kodlama ribonları. 30 mm ‘den 300 mm genişliğe kadar dilediğiniz genişlik ve sarımda ribon üretimi yapmaktayız.

Hangi genişlikte ribon kullanmalıyım?

Ribon seçerken maximum genişliği cihazınızın ribon haznesine göre tercih etmeniz gerekmektedir. Fakat ribon hasne genişliğinden çok daha küçük olan yani baskı genişliği 105 mm olan bir barkod yazıcıda 40 mm ‘lik tek sıra bir etiket kullanıyorsanız ribonunuz en az 50 mm genişliğinde olmalıdır.

Plastik bazlı etiketler için hangi cins ribon tercih edilmeli?

Plastik bazlı etiketlerde en verimli baskı resin ribonlarla alınır. Ribon baskısının net olması ve ufak temaslarda silinmemesi için resin harici bir ribon tercih etmemelisiniz. Bazı durumlarda kullanıcılar etiket üzerindeki baskının herhangi bir sürtünmeye veya temasa maruz kalmayacağından dolayı wax-resin ribonları da tercih etmektedirler.

Termal etiketler ribon kullanılır mı?

Termal etiketlerin amacı ribon sarf malzemesine ihtiyaç duymadan baskı alınabilmesidir. Normal durumda termal etiketlere direkt termal yöntemi ile ribona ihtiyaç duymadan baskı alınır. Bu durum hem hız hemde maliyetlerin düşük tutulması nedeniyle tercih edilir.

Kodlama ribonu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Kodlama ribonları baskı alınacak malzeme yüzeyi ile uyumlu olmalıdır. Plastik bazlı etiketlerde resin ‘ın çeşitlerinden olan kodlama ribonları tercih edilir. Ör: Su şişelerinin son kullanma tarihleri resin türevi kodlama ribonları ile basılır.

Barkod yazıcınızın marka ve modeline göre değişmekte olan bir sorudur bu. En doğru tercih kullanacağınız etiket cinsi ve barkod yazıcı modelinize göre belirlemek gerekir. Bu konuda uzman müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Bu soruya maalesef hayır diyemiyoruz. Uzak doğu menşeyli birçok marka altında üretilen ribonlar vardır. Bu ribonlar Türkiye pazarına da girmiş durumda. Uzun kullanımlarda barkod yazıcı kaskı kafasına zarar verdiği tespit edilmiştir.

Bazı cihazlarda ribon saver özellikleri bulunmaktadır. Bu özellik ile cihaz basılmayan boş kısımlarda baskı kafasını kaldırarak ribon tasarrufu sağlamaktadır.