Blog Yazıları

Resin Ribon & Wax Ribon Farkı

Resin Ribon & Wax Ribon Farkı

Etiketi satın alırken, kullanım alanınıza göre ölçü ve etiket cinsini belirleriz. Peki ribon alırken resin mi, wax mı alacağız? Kısa bir şekilde açıklık getireceğiz.

Piyasada kullanılan ribonların %90 ‘ı wax, wax-resin ve resin ribonlardan oluşmaktadır. Bunların dışında kalanlar ise; özel ribonlar, hot-foil tarih kodlama ribonlarıdır. Peki bu ribonlar arasındaki fark nedir? Özellikle resin ribon, wax ribon farkı müşterilerimizden çokça gelen bir soru olduğundan dolayı bu iki ribonu açıklayalım.

Wax Ribon : Kağıt bazlı (yırtılan) etiketlere baskı yaparken kullanılır. Termal barkod yazıcılarda kuşe, vellum, fastyre gibi etiketlere baskı almak için tercih edilmektedir. Bu ribon ile plastik bazlı etiketlere baskı alamazsınız. Alsanız dahi; baskı el temasında çıkar. En doğru kullanım olarak wax ribonları ancak kağıt bazlı etiketlerde kullanmalısınız.

Resin Ribon : Plastik bazlı (yırtılmayan) etiketlere baskı yaparken kullanılır. Termal barkod yazıcılarda opak pp, mat pp, filmictyre, şeffaf pp, void gibi plastik bazlı etiketlere baskı almak için tercih edilirler. Resin ribon ile plastik bazlı bir etikete baskı aldığınızda elle temas sırasında baskını çıkmaz ve net bir baskı alırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir