Blog Yazıları

Termal Barkod Yazıcı Silik Yazıyor, Çözümü Nedir?

Barkod yazıcı silik basıyor

Termal barkod yazıcınız resimdeki gibi silik yazıyorsa; nedeni ve çözümünü aşağıda sizlere kısa bir şekilde bahsedeceğiz. Bu sorunun birkaç farklı nedeni olabilir:

Termal Baskı Kafası Problemleri: Yazıcının içindeki termal başlık denilen kısım bozulmuş veya arızalı olabilir. Bu, yeterince ısı üretemediği için baskıların silik çıkmasına neden olabilir.

Kullanılan Kağıtın Kalitesi: Termal yazıcılar için özel tasarlanmış kağıt kullanılmadığında veya kalitesiz termal kağıt kullanıldığında baskılar silik olabilir. Daha kaliteli LABELİKA termal kağıt kullanmanız gerekir. Labelika etiketler yazıcıya uygun şekilde ısınmayı sağlayarak net baskılar almanızı sağlar.

Yazıcı Ayarlarının Yanlış Olması: Yazıcının ayarları yanlış yapılırsa, baskılar silik olabilir. Örneğin, baskı yoğunluğu ayarı düşükse, baskılar görseldeki gibi soluk ve belirsiz çıkabilir. Bunu yazıcı ayarlarında ısı ayarlarını arttırıp, baskı hızını düşürebilirsiniz.

Kirli veya Hasarlı Termal Başlık: Termal başlık üzerinde birikmiş kir veya hasarlar baskı kalitesini etkileyebilir. Temizlenmemiş veya hasarlı bir termal başlık, net olmayan baskılar üretebilir. Termal baskı kafasını kolonya veya standart bir alkol ile temizlemeyin. Özel bir alkole sahip baskı kafası temizleme mendilleri ile silmeniz gerekir. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan arızalara sebebiyet verebilirsiniz. Eğer mendile ihtiyacınız var ise; müşteri danışmanı arkadaşlarımızdan talep edebilirsiniz.

Yazıcı Sürücüsü Sorunları: Bilgisayarınıza yüklenmiş olan yazıcı sürücüsü uyumsuz veya güncel değilse, baskılar silik olabilir. Doğru sürücülerin yüklenmemesi, baskı kalitesini etkileyebilir. Bu ihtimal çok düşük bir ihtimaldir.

Yetersiz Isıtma Süresi: Termal başlık, baskı işlemi için yeterince ısınmadığında, baskılar silik çıkabilir. Bu genellikle yazıcının ayarlarının yanlış olması veya bir arıza nedeniyle olabilir. Bu sorunların her biri, yazıcının incelenmesi ve sorunun doğru şekilde teşhis edilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu tür sorunları çözmek için, bir teknisyenin müdahalesi genellikle gereklidir.

Eğer bu adımları tek tek denediniz ve başarılı bir sonuç alamadıysanız; termal baskı kafasının arızalı olma ihtimali %90 ‘dır. Bu durumda baskı kafasını değiştirmeniz gerekecektir. Kullanmakta olduğunuz barkod yazıcı marka ve modelini belirterek; müşteri temsilcilerimizden termal baskı kafası fiyatı alabilirsiniz.

Masaüstü termal barkod yazıcılarda tavsiye edelin; cihaz 2 yaşını aşmış ise, barkod yazıcı baskı kafasını değiştirmek yerine sıfır bir yazıcı almanızdır. Baskı kafaları termal barkod yazıcıların en önemli ve pahalı parçalarıdır. Masaüstü yazıcılarda orjinal termal baskı kafaların barkod yazıcı fiyatının %50 ‘sinden fazladır. Bu durumda ilerleyen zamanlarda roller, anakart, baskı kafası mandalları, cihaz adaptörü vs. parçaların da arızalanacağını göz önünde bulundurmanızda fayda olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir